WYJAZD DLA AKTYWNYCH - 2014
W dniach 10-11 czerwca 2014r. grupa 19 aktywnych uczniów i wolontariuszy wyruszyła na wyjazd integracyjny w dowód uznania za aktywność w roku szkolnym 2013/2014. Wyjątkowa młodzież z terenu gminy Kowala przeżyła niezwykłą przygodę w Kapkazach w Szkole Wrażliwości.
Przyjezdnych przywitała spokojna gospodyni i cisza dokoła. I wszystko troszkę zaskoczyło, ale zaskoczenie przechodziło w zadowolenie, w kolejne odkrycie czegoś miłego, niesamowitego, innego… Ewa Skowerska-Kosmalska i Mariusz Kosmalski kilkanaście lat temu wyprowadzili się z miasta by realizować własne marzenia. Założyli pracownię ceramiki wraz z galerią. Zajęcia odbywają się w stodole, która przystosowana jest do tego rodzaju działań.
Pierwszego dnia młodzi aktywni uczestniczyli w warsztatach ceramicznych. Każdy z uczestników poznał zasady tworzenia wyrobów ceramicznych oraz samodzielnie wykonał świętokrzyską czarownicę. Kolejnym niezwykle ciekawym warsztatem były zajęcia z zielarką. Poznawano zastosowania ziół, które można spotkać na każdej łące… Każdy mógł spróbować naleśników z pokrzywy, choć wydaje się to niewiarygodne, naleśniki były bardzo smaczne. Wspólny spacer po pobliskiej łące posłużył do zrobienia pysznej herbatki ziołowej.
Następnie odbyły się warsztaty z „Biobudownictwa”. Przedstawiony pokaz multimedialny przybliżył wszystkim sposoby budowy domów z materiałów naturalnych, a także przygotował uczestników do kolejnych zadań, a mianowicie zbudowania pieca z patyków, gazet i gliny. Po kolacji gospodarze zaprosili młodzież do obejrzenia spektaklu opartego na motywach świętokrzyskich legend „Bajka o diable Fajferku i Babie”.
Drugi dzień rozpoczął się pieszą wycieczką do stadniny „Manoh” prowadzoną przez szwedzkich gospodarzy. Można było zaprzyjaźnić się ze zwierzętami, dotykać ich, głaskać grzywy i zachwycać, zachwycać…
Uczestnicy gościli także w „Laboratorium swojskiego smaku”. Warsztaty kulinarne odbyły się w letniej kuchni. Swojski jest nie tylko smak, również zapach, dźwięk, barwy, piękno krajobrazu. Tam udało się ulepić podpłomyki, skosztować własnego wyrobu sera białego a także przepysznego kompotu. Niezwykłość tego miejsca pozwoliła uczestnikom przenieść się do dawnych lat… Ostatnim warsztatem były zajęcia ceramiczne pod nazwą „Gliniane cudoki”. Każdy uczestnik według własnego uznania, pod czujnym okiem gospodyni malował i szkliwił własną filiżankę.
Zmęczeni, ale zadowoleni aktywni wrócili do Kowali, aby dalej zmieniać wszystko na lepsze i mądrzejsze.
Wyjazd zorganizował Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali w ramach Programu Wspierania i Promocji Wolontariatu w gminie Kowala na 2014r.