Get Adobe Flash player

Artystyczne zmagania w Orońsku

W dniu 15 kwietnia dzieci ze Świetlicy Środowiskowej „Szansa” w Kowali miały okazję zwiedzić Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych. Wyjazd został zaplanowany i koordynowany przez wolontariuszy z Hiszpanii- Diego i Belen, którzy pracują w świetlicy w ramach projektu „Kowala w Europie” realizowanego przez Centrum Wolontariatu przy GOPS w Kowali.

 

Przewodnikiem po muzeum był pan Michał i pani Ula. To dzięki nim uczestnicy mogli w ciekawy i atrakcyjny sposób zwiedzić Muzeum i wziąć udział w interesujących warsztatach edukacyjnych. Przygodę muzealną rozpoczęto od zwiedzania pomieszczeń XIX-wiecznego pałacyku znanego malarza Józefa Brandta. Wnętrza dworkowe mieściły stałą ekspozycję wyposażenia, która nadawała klimat polskiego dworu i charakter tej epoki (mimo, iż nie są to autentyczne elementy wyposażenia dawnej siedziby artysty). W pokojach ustawiono meble w stylu Ludwika Filipa, na ścianach wisiały makaty, pięknie tkane ręcznie kobierce, porcelana miśnieńska, szkło, srebra, zegary, sprzęt gospodarstwa domowego. Zwieńczenie ekspozycji stanowiły obrazy i rysunki Józefa Brandta. Najmocniej jednak zaintrygował „Sedes w skrzyni, w formie kufra z końca XIX wieku.” Po krótkiej przerwie na posiłek, niezwykle ciekawy okazał się spacer po wyjątkowym parku, będącym jednocześnie galerią rzeźby w otwartej przestrzeni, pełnym ciekawych i oryginalnych rzeźb. Kolejną atrakcją wycieczki były warsztaty edukacyjne. Opiekunowie wycieczki pokazali uczestnikom, co może być inspiracją dla współczesnego artysty i wyjaśnili czym jest faktura, kontrast oraz kompozycja, przenosząc wszystkich w niezwykły świat „DADA”. Przedstawili film nt. prac niemieckiego artysty, Kurta Schwittersa, którego dom zamienił się w dzieło sztuki - dom zwany Merzbau. Następnie odbyły się zajęcia, które wciągnęły również wychowawców. Każdy mógł poczuć się chodź na chwilę artystą. Udało się stworzyć ciekawe prace, w których wykorzystano kawałki starych gazet, kolorowe kartony i szorstkie drewno. Zabawa była przednia. Polecamy wszystkim taką formę warsztatów.

Wyjazd był dofinansowany z Funduszu Unii Europejskiej programu Erasmus +, Akcja 1: Mobilność Edukacyjna w oparciu o umowę finansową z Narodową Agencją nr 2014-2-PL01-KA105-003119 z dnia 26.09.2014 roku.