Get Adobe Flash player

Podsumowanie Akcji „Czyścioch” 2015

Z okazji Światowego Dnia Ziemi, w dniach 17-18 kwietnia odbyła się w gminie, wzorem lat ubiegłych, czwarta edycja Akcji „Czyścioch”, której organizatorem był Urząd Gminy Kowala przy współpracy z Centrum Wolontariatu przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kowali.

Międzynarodowy Dzień Ziemi (22 kwietnia) to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach. W Polsce początek obchodów to rok 1990. Tradycją jest finałowy festyn na Polu Mokotowskim w Warszawie, który gromadzi corocznie tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest ważna. Do Akcji Czyścioch 2015 włączyły się szkolne i świetlicowe Kluby Wolontariusza, przy: PSP w Kowali, PSP w Bardzicach, PSP w Młodocinie Mniejszym, PSP w Mazowszanach, PG w Parznicach, ZSPSPPG w Rudzie Wielkiej, MOW w Wierzbicy, Świetlicy ,,Szansa’’ w Kowali, Świetlicy „Słoneczko” w Trablicach, Świetlicy ,,Parasol”, Świetlicy w Kosowie.

Relacja z Kowali

Mieszkańcy Kowali spędzili ten dzień lokalnie, poświęcając sobotni wolny czas na czyszczenie dróg publicznych i lasów. W samej Kowali, w stronę zabrudzonych rejonów gminy udało się 5 grup wolontariuszy, ok. 60 osób, tj. uczniowie i wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariusza przy PSP w Kowali, wolontariusze Świetlicowego Klubiku przy Świetlicy ,,Szansa”, mieszkańcy, strażacy i pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali. Do akcji przyłączyła się także młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy w Radomiu wraz z wychowawcą. Efektem wspólnych wysiłków było zebranie kilkudziesięciu worków śmieci. Na zakończenie akcji każdy uczestnik mógł poczęstować się kiełbaską z grilla.

Relacja z PSP w Młodocinie Mniejszym

W akcji udział wzięło 31 uczniów, w tym wolontariusze. Najmłodszym uczestnikiem była uczennica oddziału przedszkolnego – Ada Musielewicz. Zebranych zostało 15 worków śmieci. Po zakończeniu sprzątania na uczestników czekał gorący posiłek (kiełbaski i herbata). Uczniowie i wolontariusze sprzątali pod opieką nauczycieli: Jolanty Kościelniak, Anny Cieluch i Anny Wierzgały. Poprzez udział w tej akcji uczniowie przyczynili się do uporządkowania zaśmieconych miejsc swojego zamieszkania i nie tylko.

Relacja ze „Słoneczka” w Trablicach

Świetlica „Słoneczko” przyłączyła się do gminnej Akcji „Czyścioch” 2015. Młodzi wolontariusze ochoczo wzięli się do pracy, poświęcając swój czas i energię na oczyszczanie przydrożnych rowów i terenu wokół świetlicy. Akcję sprzątania świata wsparła pani Anna Pietras opiekunka Szkolnego Klubu Wolontariatu w PSP w Mazowszanach. Spotkanie zakończyło się zjedzeniem wspólnie pysznych kiełbasek.

Wszystkim uczestnikom Akcji Czyścioch dziękujemy i doceniamy Wasz wkłada w dbałość o środowisko.